Momentiniai mokėjimai RT1

SEB ir Swedbank momentiniai mokėjimai

Nuo 2018 metų rugsėjo 4 dienos SEB banko klientams prieinami momentiniai mokėjimai. Šiuo metu SEB klientai gali tik priimti mokėjimus, šiek tiek vėliau juos galės ir inicijuoti. Swedbank momentiniai mokėjimai iš pradžių veiks Swedbank 2019 išmaniojoje programėlėje (iOS ir and Android), o po kurio laiko – ir internetinėje bankininkystėje. Momentinių mokėjimų paslaugą jau kurį laiką siūlo PaySera.

Kas yra momentiniai mokėjimai?

Tai mokėjimai, kurie tarp sistemoje dalyvaujančių bankų yra įvykdomi akimirksniu (iki 10 sekundžių) – bet kuriuo paros metu, bet kurią dieną (net ir švenčių ar „bankų atostogų“ dienomis). Mokėjimai vykdomi eurais. Paprastai šie mokėjimai yra nemokami (įtraukti į mokėjimo krepšelį), bet gali būti ribojamas pervedimų skaičius per mėnesį. Pinigų įskaitymas gavėjui visuomet yra nemokamas (už siuntimą, kai reikia, mokestį sumoka pinigų siuntėjas).

Visa sistema yra valdoma Europos bankų asociacijos (EBA) , sąrašas bankų ir finansinių įstaigų, kurios dalyvauja momentinių mokėjimų sistemoje https://www.ebaclearing.eu/services/instant-payments/participants/

Sąraše nenurodytos bankų šalys, bet skiltyje Frontrunners jau matome pažįstamus vardus: Swedbank, SEB, Danske Bank, DNB Bank, HSBC, ING, Nordea. Tai reiškia, jog greitu metu šie bankai taps pilnaverčiais momentinių mokėjimų sistemos dalyviais. Pagal EBA Clearing nurodyta informaciją, paskutinė data šiems metams – 2018 lapkričio 20. Tikimės, kad kalėdų sezoną sutiksime su itin greitais mokėjimais 🙂

Kaip veikia momentiniai mokėjimai?

Paprastai bankų viduje mokėjimai yra įvykdomi per kelias minutes, o tarpbankiniai ir SEPA mokėjimai užtrukdavo kelias valandas (arba dienas, jeigu pavedimas inicijuojamas prieš nedarbo dieną). Momentiniai mokėjimai leis paspartinti tarpbankinius mokėjimus iki kelių ar keliolikos sekundžių.

Šiuo metu Lietuvoje tokius mokėjimus galite išbandyti tik pinigus siųsdami iš Paysera į SEB (nes Paysera leidžia siųsti/gauti, o SEB – gauti momentinius mokėjimus).

momentiniai mokėjimai
RT1 momentiniai mokėjimai (ebaclearing.eu pav.)

Kai jūs pinigus siunčiate iš savo banko sąskaitos, kuris yra RT1 narys, jūsų bankas patikrina, ar gavėjo bankas yra RT1 narys, kai atsakymas teigiamas – pradedamas momentinis mokėjimas. Jeigu bent viena pusė nėra RT1 narys, pradedamas paprastas SEPA mokėjimas per TARGET2 sistemą. Todėl kaina yra tokia pat, kaip SEPA mokėjimo, o mokėjimo atšaukimo procedūra niekuo nesiskiria.

Konkurencija

Apie RT1 poreikį buvo galvota prieš keletą metų, šios sistemos nebuvimas leido PaySera vykdyti sėkmingą savo verslą. PaySera siūloma paslauga buvo labai panaši ir konkuravo su tuo metu alternatyvų neturėjusiais tarptautiniais mokėjimais (tiek kaina, tiek greičiu).

PaySera paslauga buvo teikiama naudojant kelis bankus daugelyje šalių. Pavyzdžiui, vedant pinigus iš SEB Lietuvoje į SEB Estijoje 2012-ais metais, SEB Estija gavėjas matydavo, jog pinigus atsiuntė SEB Estija, o ne SEB Lietuva. Tai tik primityvus pavyzdys, RT1 veikia panašiu principu, bet platesniu mastu ir jūs visuomet pinigų siuntėją bei gavėją matysite „tikrus“, be jokio tarpininko.

Momentiniai mokėjimai bus tikras konkurentas MoQ ir kitoms finansinėms įstaigoms, kurios gyveno iš Instant Payments (PayPal, Revolut). Europos rinkoje palies ir MoneyGram, Western Union, TransferWise. Žinoma, momentiniai mokėjimai skirti operacijoms eurais (EUR), todėl svarais sterlingais (GBP) ar Norvegijos kronomis (NOK) operuojančioms įstaigos įtakos nepadarys.