Lietuvoje bus platinamos bekontaktės kortelės

Bekontaktės kortelės jau nuo 2016 rudens

Didieji Lietuvos mažmeninės bankininkystės žaidėjai DNB, Swedbank ir SEB 2016 metų antroje pusėje planuoja į rinką išleisti bekontaktes atsiskaitymo korteles (atidarę nuorodą galite paskaityti plačiau apie korteles, jų veikimą). Naujos kartos bekontaktės kortelės reikalingos vejantis naujuosius išmaniuosius atsiskaitymo būdus (įvairios mobiliosios programėlės, MokiPay, Apple Pay, NFC Wallet ir daug kitų.)

Kas naujo?

Šios kortelės leis atsiskaityti už mažos vertės pirkinius nevedant PIN kodo, bet pirmiausia prekybininkai turės įrengti specialius kortelių skaitytuvus. Kortelių naudojama technologija šiuo metu plačiai naudojama mobiliuosiuose telefonuose: jeigu savo išmaniojo aprašyme matote NFC, jūs turite galimybę atsiskaityti Lietuvoje vos prilietę telefoną prie skaitytuvo. Tas pats laukia ir bekontakčių banko kortelių.

Priklausomai nuo banko išdavusio kortelę, maksimali atsiskaitymo suma gali būti skirtinga, bet šiuo metu kalbama, jog ji bus apie 10€ vienam apsipirkimui. Peržiūrėję savo pirkinių krepšelį sutiksite, kad numatoma atsiskaitymo suma yra pakankama, nes dažniausiai kavinėje ar neplanuoto apsipirkimo parduotuvėje metu išleidžiame apie 3-7€.

Kokie tokio atsiskaitymo privalumai?

  • Spartesnis atsiskaitymas už menkaverčius pirkinius.
  • Dažnai apsiperkant mažesnė tikimybė, kad bus pavogti magnetinės juostelės duomenys.
  • Dažnai apsiperkant mažėja tikimybė, kad kas nors pamatys jūsų renkamą PIN kodą.
  • Pailgėja kortelės tarnavimo laikas, ji nesusidėvi taip sparčiai.
  • Patogus atsiskaitymas kavinėse, viešajame transporte.

Privalumai vieni nevaikšto, todėl bekontaktės kortelės turi ir trūkumų

  • Rizika, kad kortelę prarasite ir kas nors ja pasinaudos daug kartų.
  • Teoriškai įmanoma nuskaityti ir pavogti duomenis per didelį atstumą (praktiškai tai nevyksta).
  • Netyčinio atsiskaitymo tikimybė priglaudus klaidingą kortelę prie skaitytuvo.
  • Greitesnis atsiskaitymas padidins jūsų išlaidas, juk užteks vos paliesti skaitytuvą ir pinigai išleisti.

Magnetines juosteles prisiminus

Šiuo metu didžioji dalis banko kortelelių dar turi ir magnetinę juostelę, kuri naudinga nebent nukeliavus į kitą pasaulio kraštą (pvz. JAV), kur ne visuomet reikalaujama PIN kodo įvedimo. Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Bendrijoje, ta magnetinė juostelė nebėra tokia svabi, nes atsiskaitymo patvirtinimui būtina nuskaityti ir kortelės lusto duomenis.

Ingenico kortelių skaitytuvas aptarnaus ir lustines, ir bekontaktes korteles.
Ingenico kortelių skaitytuvas aptarnaus ir lustines, ir bekontaktes korteles.

Turbūt nemažai kas pamena, kas nutikdavo, kai būdavo pavogiama kortelė su magnetine juostele ir nereikėdavo PIN kodo patvirtinimo: kortelių duomenys buvo nuskaitomi slapta vos per porą sekundžių jums nematant,  o vėliau naudojantis šiais duomenimis pagaminama jūsų kortelės „klonuota“ kopija ir ji naudojama bankomate išimti pinigus. Bet tai – jau istorija.

Bekontaktės kortelės turės maksimalius nuskaitymo limitus, todėl stambiems vagims kortelės bus neįdomios. Bet kišenvagiams tai bus rojus, ypač norintiems greitos „atgaivos“.

Telefonais per NFC lustą taip pat galima patogiai atsiskaityti naudojant specialias programėles, bet saugumui padidinti jūs telefone ekrane turite patvirtinti, kad sutinkate jog būtų nuskaityti pinigai.

Šalys naudojančios bekontaktes korteles

Lietuva tikrai nebus pirmoji pasaulyje naudosianti Contactless Cards atsiskaitymams. Vakarų šalyje įvesti šias korteles bandoma jau kurį laiką, bet ne viskas klojasi kaip norėtųsi.

OTI bekontaktis (ir NFC) skaitytuvas
OTI bekontaktis (ir NFC) skaitytuvas. Su žalia, sėkmingą atsiskaitymą rodančia šviesa.

Vienose šalyse buriasi opozicinės grupės, kurios visaip priešinasi šių kortelių atsiradimui. Internete nesunku rasti instrukcijų, kurios siūlo sugadinti signalo siuntimo anteną. Beje, taip galite sugadinti ir pačią kortelė, kas gali sukelti rūpesčių, kol bus pagaminta nauja.

Yra ir sėkmingų bekontakčių banko mokėjimo kortelių panaudojimo pavyzdžių. Londono metro „Underground“ sistema turi puikiai veikiančius atsiskaitymus už keliones naudojant NFC ir bekontaktes banko korteles. Tai labai supaprastina kelionės pirkimą, nes jums nebereikia pirkti bilieto, pakanka priliesti kortelę prie skaitytuvo metro.

Bijantiems dėl saugumo

Jeigu baiminatės, kad jūsų kortelės duomenys bus pavogti ar nuskaityti pinigai slapta – galite kortelę apsaugoti specialia pinigine / kortelių dėklu. Jos viduje yra įsiūta metalinė dalis (tinklelis), kuris blokuoja kortelės antenos pasiekiamumą. Bet tam tikru kampu nuskaityti kortelę gali pasisekti. Geriausiai ją apsaugo paprasta metalinė dėžutė (cigarečių dėklas ar pan.).

Nenorintiems papildomai išlaidauti – apsukite šią kortelę paprasta aliuminio folija ir signalas bus blokuojamas 🙂

Apie „Swedbank“ planus išleisti bekontaktes korteles galite paskaityti čia.

Kitų bankų planai ir komentarai apie naujovę yra paskelbti DELFI.

Parašykite komentarą